Dlaczego TOR? 20 stycznia 2022 – Posted in: Blog

Dlaczego tor?

Wyprawa motocyklem na tor zazwyczaj kojarzy się z wydarzeniem zarezerwowanym wyłącznie dla profesjonalistów, zawodowców. Amatorów motocyklowej przygody często przeraża myśl o tym by mogliby się wybrać na któryś z torów wyścigowych czy coraz częściej powstających – szkoleniowych.

Na całe szczęście z czasem rodzi się w nas motocyklistach świadomość potrzeby samodoskonalenia się. Idealnym miejscem przeznaczonym do tego jest właśnie tor. W dzisiejszych czasach firm oferujących rożnego rodzaju eventy motocyklowe na rożnego typu obiektach jest co roku coraz więcej. Dlatego warto sobie odpowiedzieć na pytanie dlaczego tor? Odpowiedź co do zasady jest pełna pozytywnych przesłanek. 

Warto zacząć od najważniejszego: udział w wydarzeniu czy też szkoleniu czy w różnego rodzaju jazdach wolnych na torze zawsze podnosi Twoje umiejętności jako motocyklisty. Właśnie tam dowiesz się, że Twój motocykl może znacznie więcej niż myślałeś, a przede wszystkim pozwala Ci znaleźć limit Twoich możliwości jako ridera. Z każdym kolejnym kółkiem zaczynasz być bardziej świadomym motocyklistą, zaczynasz poznawać reakcje swojego motocykla, poznajesz limity. Jadąc za kimś bardziej doświadczonym możesz też podpatrzeć jakim torem pokonuje dany zakręt, jaką ma pozycję, jaką prędkością wchodzi w zakręt i jaką z niego wychodzi. Z każdym wyjazdem tych elementów jest coraz więcej. A właściwe odruchy wchodzą w nawyk. 

Istotną zaletą jazdy na profesjonalnym obiekcie jest fakt, że to właśnie tutaj możesz w sposób bezpieczny, a na pewno milion razy bezpieczniejszy niż na ulicy, pojeździć na limicie. Możesz jeździć z taką prędkością z jaką czujesz, że dasz radę zapanować nad własnym motocyklem. Po nowelizacji kodeksu drogowego, to obecnie jedyna możliwość pojeżenia powyżej 50 km/h bez zagrożenia utraty prawa jazdy lub wielotysięcznego mandatu. A co ciekawe, są też takie obiekty, gdzie pokonanie zakrętu z prędkością powyżej 70 km/h sprawia nie lada wyzwanie. 

Istotną kwestią jest to, że niezależnie czy jesteś początkującym, czy średnio zaawansowanym czy też profesjonalistą to zawsze masz okazję spokojnie pojeździć w swojej grupie wedle własnych umiejętności. Zawsze podczas organizowania tego typu imprez, organizator dzieli uczestników na conajmniej 3 grupy zaawansowania umiejętności. Dlatego bez obaw możesz jechać swoją nitką toru z prędkością jaka pozwala Ci na zapanowanie nad motocyklem bez obawy, że zaraz Cię staranuje jakiś pędzący rajdowiec. 

Obecnie na rynku jest wiele typów eventów motocyklowych, począwszy od szkółek motocyklowych prowadzonych na rożnego rodzaju kartodromach po wyjazdy na licencjonowane tory wyścigowe, w niemal każdym zakątku świata. 

Więc dlaczego tor? Bo: jest bezpiecznie, może być szybko, bo ciagle się rozwijasz i stajesz się bardziej świadomym motocyklistą.