Idzie zima … 19 listopada 2021 – Posted in: Blog

Czas późnej jesieni, zimy, a nawet wczesnej wiosny jest dla motocyklistów dużym wyzwaniem. To moment w którym większość z nas odstawia swoje motocykle do garażu. Znajdą się też tacy, którym odczuwalne minusowe temperatury nie są straszne. Wytrzymali motocykliści muszą przyjąć pewne ryzyko większej ilości zagrożeń na ulicach. Zimna, śliska nawierzchnia, liście i piach na drogach przyczynia się często do wypadków drogowych. Dzieje się tak przez wydłużony czas hamowania i mniejszą przyczepność opon na drodze.

Wychłodzenie organizmu jest kolejnym bardzo ważnym tematem. Według obliczeń amerykańskiego instytutu National Weather Service podczas poruszania się motocyklisty ze średnią prędkością 100 km/h w temperaturze powietrza 0*C, organizm człowieka odczuwa około -10*C. Przyczynia się to do stopniowego wychłodzenia organizmu.
W pierwszej kolejności na utratę ciepła narażone są kończyny, ponieważ to na nich jest najmniej tkanki tłuszczowej. Aby ustrzec się przed zamarznięciem należy odpowiednio się przygotować. Dopasowana bielizna termiczna, polarowa kamizelka to jedne z podstawowych ciuchów, które powinny znaleźć się pod kombinezonem. Letni komplet tekstylny może jednak nie wystarczyć. Doskonałym rozwiązaniem są mało popularne w Polsce kombinezony zimowe. Swoje zastosowanie znalazły w Skandynawii. Korzystają z nich motocykliści i kierowcy skuterów śnieżnych.

Oprócz odpowiedniego ubrania należy pamiętać o przygotowaniu motocykla. Wysoka szyba, podgrzewane manetki, siedzenia i handbary powinny sprostać podstawowemu przygotowaniu się do nieprzyjemnych warunków. Mimo to pierwszą zimową podróż należy zaplanować rozsądnie, biorąc pod uwagę częstsze przystanki i nie rzucać się na głęboką wodę z ilością pokonywanych kilometrów.

Warunki atmosferyczne często nie służą motocyklom. Wszelkim zniszczeniom i rdzewieniu metalowych elementów można zapobiec. XLiNE Motorsport stosuje najwyższej jakości folie ochronne, które pomagają utrzymać wygląd motocykla w jak najlepszej kondycji. Używane przez nas folie do zabezpieczenia owiewek, kufrów i innych elementów mogą być przezroczyste i niewidoczne dla oka. Nasza firma specjalizuje się również w tworzeniu spersonalizowanych projektów i oklejaniu motocykli. Z XLiNE Motosport Twój motocykl może być niepowtarzalny!